django-countries - en to el translation catalogue (267 entries)

en: Brunei
el: Μπρούνει

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: Iran
el: Ιράν

en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

en: South Korea
el: Νότια Κορέα

en: Laos
el: Λάος

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Russia
el: Ρωσία

en: Syria
el: Συρία

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: Czech Republic
el: Τσεχία

en: Macedonia
el: Σλαβομακεδονία

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
el: Μακεδονία (πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της)

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Falkland Islands  [Malvinas]
el: Νήσοι Φώκλαντ [Μαλβίνας]

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Åland Islands
el: Νήσοι Ώλαντ

en: Albania
el: Αλβανία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: American Samoa
el: Αμερικανικές Σαμόα

en: Andorra
el: Ανδόρρα

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Anguilla
el: Αγκίλα

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπαγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bolivia (Plurinational State of)
el: Βολιβία (Πολυεθνική Πολιτεία της)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
el: Μποναίρ, Άγιος Ευστράτιος και Σάμπα

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bouvet Island
el: Νήσος Μπουβέ

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικό Έδαφος του Ινδικού Ωκεανού

en: Brunei Darussalam
el: Μπρούνει Νταρουσαλλέμ

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Cabo Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cayman Islands
el: Νήσοι Κέιμαν

en: Central African Republic
el: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

en: Chad
el: Τσαντ

en: Chile
el: Χιλή

en: China
el: Κίνα

en: Christmas Island
el: Νήσος των Χριστουγέννων

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νήσοι Κόκος (Κήλινγκ)

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Congo
el: Κονγκό

en: Congo (the Democratic Republic of the)
el: Κονγκό (Λαϊκή Δημοκρατία του)

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Côte d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Croatia
el: Κροατία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Curaçao
el: Κουρασάο

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czechia
el: Τσεχία

en: Denmark
el: Δανία

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Δομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Falkland Islands (Malvinas)
el: Νήσοι Φώκλαντ (Μαλβίνας)

en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόες

en: Fiji
el: Φίτζι

en: Finland
el: Φινλανδία

en: France
el: Γαλλία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Germany
el: Γερμανία

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Heard Island and McDonald Islands
el: Νήσοι Χερντ και Μακντόναλντ

en: Holy See
el: Αγία Έδρα

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Iran (Islamic Republic of)
el: Ιράν (Ισλαμική Δημοκρατία του)

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Isle of Man
el: Νήσος Μαν

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Jersey
el: Τζέρσεϊ

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Kazakhstan
el: Καζαχστάν• Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
el: Κορέα (Λαοκρατική Δημοκρατία της)

en: Korea (the Republic of)
el: Κορέα (Δημοκρατία της)

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιζία

en: Lao People's Democratic Republic
el: Λαική Δημοκρατία του Λάος

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Macao
el: Μακάο

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia (Federated States of)
el: Μικρονησία (Ομόσπονδες Πολιτείες της)

en: Moldova (the Republic of)
el: Μολδαβία (Δημοκρατία της)

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Montserrat
el: Μοντσεράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Myanmar
el: Μιανμάρ

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Nauru
el: Ναουρού

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Κάτω Χώρες

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νιούε

en: Norfolk Island
el: Νήσος Νόρφολκ

en: Northern Mariana Islands
el: Νήσοι Βόρειας Μαριάνας

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Oman
el: Ομάν

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Palestine, State of
el: Παλαιστίνη, Πολιτεία της

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Pitcairn
el: Πίτκαιρν

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Réunion
el: Ρεϊνιόν

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Russian Federation
el: Ρωσική Ομοσπονδία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: Saint Barthélemy
el: Άγιος Βαρθολομαίος

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
el: Αγία Ελένη, Ασενσιόν και Τριστάν ντα Κούνια

en: Saint Kitts and Nevis
el: Άγιος Χριστόφορος και Νέβις

en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

en: Saint Martin (French part)
el: Άγιος Μαρτίνος (Γαλλικό τμήμα)

en: Saint Pierre and Miquelon
el: Άγιος Πέτρος και Μικελόν

en: Saint Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

en: Sao Tome and Principe
el: Σάο Τομέ και Πρίνσιπε

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Serbia
el: Σερβία

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Sierra Leone
el: Σιέρρα Λεόνε

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Sint Maarten (Dutch part)
el: Άγιος Μαρτίνος (Ολλανδικό τμήμα)

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντος

en: Somalia
el: Σομαλία

en: South Africa
el: Νότια Αφρική

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νήσοι Νότια Γεωργία και Νότιες Σάντουιτς

en: South Sudan
el: Νότιο Σουδάν

en: Spain
el: Ισπανία

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Svalbard and Jan Mayen
el: Νήσοι Σβάλμπαρντ και Γιαν Μαγιέν

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syrian Arab Republic
el: Αραβική Δημοκρατία της Συρίας

en: Taiwan (Province of China)
el: Ταϊβάν (Περιοχή της Κίνας)

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Timor-Leste
el: Τιμόρ, Ανατολικό

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tonga
el: Τόνγκα• Τόγκα

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιδάδ και Τομπάγκο

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Νήσοι Τερκς και Κάικος

en: Tuvalu
el: Τουβαλού

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
el: Ηνωμένο Βασίλειο της Μεγάλης Βρετανίας και της Βορείου Ιρλανδίας

en: United States Minor Outlying Islands
el: Απομακρυσμένες Νησίδες των Ηνωμένων Πολιτειών

en: United States of America
el: Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
el: Βενεζουέλα (Μπολιβαριανή Δημοκρατία της)

en: Viet Nam
el: Βιετνάμ

en: Virgin Islands (British)
el: Παρθένοι Νήσοι (Βρετανικές)

en: Virgin Islands (U.S.)
el: Παρθένες Νήσοι (Η.Π.Α.)

en: Wallis and Futuna
el: Ουαλίς και Φουτουνά

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Country
el: Χώρα

en: All
el: Όλες
